Celoroční boj s ekzémem

30.03.2023

Bojovat s ekzémem můžeš i celý život, neboť ti tento problém pokožky při nedostatečné péči může způsobit pěknou paseku.  Nejdříve by bylo však dobré ho identifikovat, aby si mohla nastavit pravidelnou péči o něj.  Možná, že to nepůjde lehce, ale ty to určitě zvládneš:o)


Ekzémů máme spoustu druhů ..

Ekzémů je spousta, ale já ti některé nejčastější přiblížím, aby sis mohla vybrat ten svůj a začít o něj správně pečovat.


ATOPICKÝ EKZÉM

Tímto ekzémem trpí jak děti, tak i dospělí.  Většinou je to genetické a vyvolává to nějaký spouštěč.  Typickým projevem je výskyt suchých zarudlých ložisek, které mohou mokvat.  Můžou se objevit jak v obličeji, na krku, tak i na zápěstí, loketních a podkoleních jamkách či v oblasti hýždí.  Jeho intenzita je vyšší zejména na podzim a v zimě, kdy pokožka ztrácí více vody a tím se snadno vysuší a začíná kůže více svědit.  Pokud si to škrábeš, můžeš si ekzém rozšířit.  Je nutné tuto postiženou pokožku pořádně promastit.  K tomu ti dopomůžou speciální pasty, hutné krémy či masti na atopický ekzém.  Ale i chladné obklady ti poskytnou krátkou úlevu.

KONTAKTNÍ EKZÉM

Projevuje se většinou u dospělých, citlivostí na určitou látku a vytváří na kůži zarudlá místa s puchýřky, které mohou praskat a vytvářet tak mokvající ložiska.  Většinou je to reakce na kov, zejména nikl, chrom a kobalt.  Pokožku může podráždit i kosmetika jako krémy s parabeny, deodoranty, barvy na vlasy či určité potraviny, roztoče a pyly.  Při zjištění tohoto ekzému je dobré udělat opatření v podobě nenošení kovových předmětů, vynechání určitých jídel či kosmetiky. 

SEBOREA

Svědivá červená vyrážka vyskytující se na pokožce bohaté na mazové žlázy, tedy zejména ve vlasech, obočí, a také na trupu.  Na vzniku šupin se podílí kvasinka, která při přemnožení reaguje zánětem, díky olejové kyselině, kterou vypouští, a tím tak, zvyšuje tvorbu buněk, následně pak  vzniknou šupiny.  Zhoršení bývá během zimy.  

SLUNEČNÍ EKZÉM

Tento ekzém, jak už z názvu vypovídá je příčinou dlouhým pobytem na slunci, kdy je míra slunění mnohem nižší než intenzita, která již vyvolá popáleniny od slunce.  Pokožka na sluneční alergii reaguje drobnými pupínky a svědivým začervenáním.  Úžasným pomocníkem při redukci tohoto ekzému je peptidové sérum, které pokožku krásně zklidní a zhojí.  Ovšem pokud tomu chceš předejít, tak použiješ krém s SPF a zkrátíš pobyt na sluníčku na minimum.

NUMULÁRNÍ EKZÉM

Opožděná zánětlivá reakce pokožky, pravděpodobně na nějakou infekci jako kvasinkovou nebo streptokokovou.  Na povrch kůže vypadá oválně s ohraničenými okraji.  Můžou se vytvořit puchýřky, které praskají nebo naopak se ložiska můžou vysušovat a následně loupat.  Nejlépe na tento ekzém vyhledat přípravky s antimikrobiálními a protizánětlivými složkami. 

DYSHIDROTICKÝ EKZÉM

Oslabená funkce kožní bariéry, která nedokáže vzdorovat okolnímu prostředí, a tak reaguje zánětem.  Vyskytuje se na dlaních, na prstech, v meziprstí, také zasahuje plosky nebo meziprstí nohou.  Pod pokožkou můžeš nahmatat malé pupínky a puchýřky, které po čase začnou tvořit zrohovatěné, praskající krusty nebo mokvající ložiska.  Nejlépe vyhledat lékaře.

FOTOALERGICKÁ KONTAKTNÍ DERMATITIDA

Vzniká kombinací alergické reakce a UV záření, kdy se na kůži projevuje svěděním a zarudnutím.  Někdy se můžou vyskytnout na postiženém místě puchýřky až otoky.   Určitě návštěva lékaře.



Obecné rady pro ekzematickou pokožku ..

Nejlépe uděláš, když omezíš dlouhé namáčení ve vaně a místo toho si dopřeješ krátkodobý pobyt cca 5-10 minut ve vlažné vodě, platí to i se sprchováním.  Na mytí by si měla zvolit speciální jemná mýdla (fiziologické pH 4,5-5,5) nebo čistící přípravky pro ekzematickou pokožku namísto běžných klasických mýdel s parfemací.  Poohlédni se po neparfemované kosmetice i u krémů, který používáš na den a noc.  Doporučuju ti produkty se složky jako je Alantoin, kyselina Hyaluronová, Ektoin, Aloe Vera a různé druhy olejíčků, které se budou namíchávat do krému. 

Jeden ručník ti na celé tělo stačit nebude, proto měj raději ručník ještě zvlášť na obličej, který si budeš měnit co tři dny.  Častěji budeš muset převlíkat i lůžkoviny, ale hlavně polštář, který je dobré si měnit tak co týden, aby tam nedocházelo k přemnožení bakterií a roztočů.  Koupě toho správného pracího prášku (Tierra Verde, Ecover, mýdlové ořechy,..) a vynechání aviváže je skvělou volbou.  Nastavení optimální teploty v místnosti na 18stupňů a časté větrání příznivě ovlivňuje pokožku.  

Co je taky důležité je zvolení správné látky, střihu a barvy oblečení, které nosíš.  Zaměřila bych se na bavlnu či len v přírodních barvách, které nejsou napuštěné.  Ve volném tričku či šatech se bude tvoje pokožka cítit jako v bavlnce.

Přeji ti výdrž a pevné nervy:o)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky